06.10.2012
6 edycja AAFF
6 edycja AAFF

Europejskie Centrum Solidarności organizuje w Gdańsku już po raz szósty ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL . Tydzień od 19 do 26 października będzie to kolejna szansa na sprawdzenie jak w przestrzeni sztuki zakorzeniło się pojęcie wolności. W 2012 roku w programie festiwalu pojawi się sztuka teatralna – i po raz pierwszy będzie to produkcja przygotowana specjalnie na AAFF.

Tekst Re-wolt, autorstwa Anny Wojnarowskiej, na scenę adaptuje reżyserka Weronika Szczawińska. Rzecz dotyczy wyjątkowo nieheroicznego odcinka polskiej historii, przywracając zbiorowej pamięci opowieści robotnic ze zburzonych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg, mieszczących się niegdyś na warszawskiej Woli. Zagubiony rozdział z nigdy nie napisanej historii pracy łączy się tu z fragmentami opowieści o samej Róży Luksemburg. Spektakl spogląda na opowiadane wydarzenia z perspektywy czasów, w których fabryka zniknęła z pola widzenia, „byli robotnicy poddani zostali redukcji i reedukacji, a maszyny wysłano do Chin”.

Trzonem festiwalu są pokazy filmowe, wokół których inicjowane są debaty. - W 2012 roku po raz pierwszy na ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL przedstawiamy blok filmów powiązanych wspólnym wątkiem tematycznym. Opatrzyliśmy je tytułem „Wojna jest w nas”, ale to nie sceny batalistyczne lub bohaterskie czyny stanowią o ich wartości – wyjaśnia Artur Liebhart, kurator programu filmowego. – Uwikłanie człowieka w role społeczne, presja grupy i opinii oraz heroiczna walka o swoją prawdę i wolność, przynoszą niezwykłe przeżycia filmowe, dostrzeżone przez krytykę, nagradzane na wielu festiwalach i nominowane do Oscarów.

zobacz także