18.10.2012
Film i debata na dobry początek
Film i debata na dobry początek

Po filmach festiwalowych, których nie sposób zostawić bez komentarza, zapraszamy na debaty. Głos w dyskusji zabiorą goście z całej Polski. Pierwsze spotkanie już w piątek, 19 września. Tego wieczoru pytać będziemy m.in. czy wojna w dalekiej Afryce, w którą historia wmieszała 13-letnią Komonę, jest naszą sprawą tutaj nad Bałtykiem? Czy wojnę da się wyplenić z natury ludzkiej, a może jest równie konieczna jak pokój? Gdzie współcześnie tykają bomby i czy pokój europejski jest wartością trwałą, a może mitem?

Pierwszym festiwalowym filmem będzie dramat Wiedźma wojny w reżyserii i według scenariusza Kim Nguyen (Kanada, 2012). Ten nagradzany i komentowany na świecie obraz, opowiada losy nastolatki z Demokratycznej Republiki Konga, którą zagarnia brutalna wojna partyzancka.
Zaproszenie do debaty po projekcji filmu przyjęli: Jacek Czarnecki – dziennikarz, korespondent wojenny, który po raz pierwszy pojechał relacjonować wojnę do Jugosławii w 1995 roku, później był m.in. konflikty w Bośni, Rwandzie, Kosowie, Libanie, Izraelu i Iraku; dr Andrzej C. Leszczyński – filozof, nauczyciel akademicki, autor ponad dwustu artykułów, szkiców i tekstów popularnych oraz Basil Kerski – politolog, dziennikarz i eseista, redaktor naczelny dwujęzycznego polsko-niemieckiego kwartalnika „Dialog” oraz dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

„Wiedźma wojny” to pierwszy z czterech obrazów festiwalowych, opatrzonych wspólnym tytułem „Wojna jest w nas”.
Po raz pierwszy na All About Freedom Festival przedstawiamy blok filmów powiązanych wspólnym wątkiem tematycznym – mówi Artur Liebhart, kurator projektów filmowych AAFF. Opatrzyliśmy je tytułem „Wojna jest w nas”, zaczerpniętym z jednego obrazu, który brzmi jak ponaddziejowa przestroga. Cztery obrazy, które składają się na tegoroczny cykl – „Wiedźma wojny”, „Fotograf wojenny”, „Armadillo. Wojna jest w nas”, „We mgle” – nie są klasycznymi filmami wojennymi. Nie sceny batalistyczne lub bohaterskie czyny stanowią o ich wartości. Uwikłanie człowieka w role społeczne, presja grupy i opinii oraz heroiczna walka o swoją prawdę i wolność przynoszą niezwykłe przeżycia filmowe, dostrzeżone przez krytykę, nagradzane na wielu festiwalach i nominowane do Oscarów.

Emisja filmu potrwa 90 min, dyskusja nie powinna przekroczyć 45 min.

zobacz także