FILM
Fotograf wojenny

Reżyseria: Christian Frei, dokument, Szwajcaria 2002, 96 min

Dokument dedykowany amerykańskiemu fotografowi wojennemu Jamesowi Nachtweyowi, uznawanemu przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. 

James Nachtwey (ur. 1948) fotografowanie uczynił narzędziem oskarżenia i protestem jednocześnie. Pracuje głównie w pojedynkę. Relacjonował większość konfliktów zbrojnych drugiej połowy XX wieku. Dotarł właściwie wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego, wybuchały konflikty zbrojne, rodziły się problemy społeczne: był w Afryce Południowej, w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie, w Rosji i krajach dawnego Związku Radzieckiego. Podczas inwazji na Irak do samochodu, którym przemieszczali się James Nachtwey oraz Michael Weisskopf, korespondent „Time”, wrzucono granat. Rannych dziennikarzy przetransportowano do Niemiec, a później do szpitali w Stanach Zjednoczonych. Nachtwey, odzyskawszy siły, wrócił do pracy, aby w grudniu 2004 roku fotografować skutki tsunami w południowo-wschodniej Azji. Był naocznym świadkiem ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku i jednym z dwóch fotografów, którzy działali tego dnia w strefie zero. 

Rzemiosła uczył się analizując prace mistrzów fotografii. Studiował historię sztuki, dzięki czemu jego prace charakteryzuje piękna, niczym malarska kompozycja, a także nauki polityczne, które ukształtowały jego wrażliwość nakazującą mu relacjonować ludzką tragedię spowodowaną wojną i konfliktami społecznymi. Swoje prace prezentował na całym świecie, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym World Press Award w 1994 roku. 

Film „Fotograf wojenny” otrzymał nominację do Oskara dla najlepszego filmu dokumentalnego.