19.10.2012
Wiedźma wojny 90'
Wiedźma wojny 90'

| godz. 19.30 - Scenariusz i reżyseria: Kim Nguyen, dramat, Kanada 2012, 90 min 

Multikino Gdańsk | al. Zwycięstwa 14
bilety: 15zł w kasie kina

Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Srebrny Niedźwiedź dla „Najlepszej Aktorki” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale; 2012 – Nagroda dla „Najlepszego Filmu” i „Najlepszej Aktorki” na Festiwalu Filmowym Tribeca.

Komona ma 13 lat, gdy partyzanci napadają na jej wioskę. Palą domy i mordują, dziewczynę przymuszają zaś do zabicia własnych rodziców. Komona dostaje do ręki karabin i trafia do armii rebeliantów, gdzie nie ma miejsca na żal i smutek. Nawiedzają ją jednak duchy rodziców, a kiedy podczas walki ostrzegają o czyhającym wrogu, zostaje okrzyknięta „wiedźmą wojny”. 

Film osadzony w naturalnej scenerii magicznej Afryki, ukazuje jednocześnie okrucieństwa wojny widziane oczami dziecka. Krytycy podkreślają, że w wielu scenach widać silne inspiracje „Jądrem ciemności” Josepha Conrada oraz „Czasem apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. 

Film Wietnamczyka z Kanady zrealizowany w Demokratycznej Republice Konga ma coś, co go wyróżnia spośród powstających dziś niezliczonych fabuł i dokumentów o czarnej Afryce. (…) Czy filmy o Afryce nie stają się siłą rzeczy rodzajem pornografii zła, dalszym ciągiem kolonialnego wyzysku? – Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta, napisał pod wpływem tego filmu na łamach „Gazety Wyborczej”.